Pokud by záleželo jenom na našem uvážení, jistě bychom měli doma koupelen hned několik. Ovšem musíme brát v potaz, že koupelna má velmi vysoké nároky na prostor a její pořizovací cena také nepatří k těm nejlevnějším. Tato otázka je tedy v každé domácnosti s rozdílnou odpovědí.
Standartní rodinný dům můžeme rozdělit na dvě základní zóny, a to společenskou a ložnicovou. Pokud chceme celý prostor nadimenzovat jako komfortní zónu, vyplatí se alespoň toaletu zřídit u každé z nich, pokud se nachází společenská část v přízemí a ta soukromá v patře, je to skoro nutnost.
Úplný základ v rodinném domě se skládá z umyvadla a WC v blízkosti společenských prostor a koupelnou s toaletou v blízkosti ložnic. Pokud chcete mít obyvatelný i suterén, pak se v tomto případě vyplatí hygienické zázemí i zde. Stejně tak počítejte s další toaletou, pokud v domě provozujete svojí vlastí kancelář a je provozně oddělena.
Každý provozní celek by tak měl mít svoje vlastní hygienické zázemí. Z technických důvodů se jednotlivé koupelny a WC umisťují pokud možno nad sebou nebo v těsné blízkosti. Jednotlivé hygienické zařízení tak můžeme napojit na jedno stoupací potrubí, kdy ušetříme za drahé rozvody vody a odpadu.
Většinou se počet koupelen odvíjí od počtu jejich uživatelů a komfortu v domácnosti. Například v Americe je pravidlem, že ke každé ložnici náleží vždy jedna koupelna nebo se koupelny rozdělují na pánskou a dámskou. Takové řešení však nemusí být vždy to nejekonomičtější, raději volte cenově přijatelnější variantu.
Berte v potaz, kolik máte dětí, jaký je jejich věk a zda se například ráno stihnou všichni vystřídat v jedné koupelně. Pokud stavíte dům a děti už jsou v dospívajícím věku, závisí na tom, jak dlouho s vámi chtějí bydlet, zda nejsou přes týden na koleji ad.
Pokud často pracujete na zahradě, máte v rodině čtyřnohého mazlíčka, kterého pravidelně koupete, vyplatí se uvažovat ještě o jedné koupelně v přízemí, kde se bude počítat s tzv. špinavým provozem.
© Matask.cz - Všechna práva vyhrazena.