Říká se, že každá domácnost by měla mít finanční rezervu, která pokryje jejich životní náklady bez snížení životní úrovně po tři měsíce. Ale co když je domácnost na tom s příjmy tak, že není schopna si tuto finanční rezervu vytvořit?
Vždy je nějaká cesta, jak si alespoň nějakou finanční rezervu vytvořit. A je lepší mít rezervu, i když malou, než žít zcela bez ní. Jak si tedy vytvořit finanční rezervu, když Vaše příjmy Vám stačí jen tak tak na pokrytí životních potřeb?
V prvním kroku se podívejme, za co utrácíme. Náklady na bydlení, to je jasné, ale co dalšího si pořizujeme a dá se na tom ušetřit? V první řadě se dá ušetřit u kuřáků tím, že přestanou kouřit a ušetřené peníze budou odkládat stranou. Druhou položkou, na které se dá ušetřit, jsou tekutiny. Ano, každý musí pít, ale nemusí pít alkohol, kdy láhev je celkem drahá, to raději částku za alkohol, dejte do spořící kasičky. Další kapitolou, na které se dá uspořit, jsou limonády a sycené vody, které jsou často velmi přeslazené. Místo limonád, si napusťte vodu z kohoutku, můžete si do ní přidat plátek citronu nebo nějakou trochu šťávy.
Kde se dá ještě ušetřit? Nemusíte si přeci kupovat každý měsíc nové oblečení, pokud potřebujete nutně Vy, nebo Vaše děti nové oblečení, můžete si jej pořídit z druhé ruky, stejně jako sportovní vybavení pro děti. Starší děti mohou chodit zejména o letních prázdninách na brigády, pokud chtějí oblečení nové, mohou si ho sami pořídit z vydělaných peněz.
Další oblastí, kde je možné šetřit je vlastní zábava. Nemusíte jít každý týden na večeři do restaurace a do kina či divadla. Tuto frekvenci lze snížit a ušetřit tak. Když už máte potřebu jet na dovolenou, vybírejte tak, aby byla cena co nejvýhodnější, například z last minute, nebo levnějších destinací.
Cesty, jak ušetřit existují, jen je musíme chtít hledat, to je na každém z nás.
© Matask.cz - Všechna práva vyhrazena.