Asi každý z nás by chtěl bydlet ve vlastním domě či bytě. Málokdo z nás má však dostatek financí, aby si to mohl dovolit. Ano, někdy můžeme prodat stávající nemovitost a utržené peníze použít na koupi nové, avšak v takovém případě musíme být připraveni na to, že půjde o krok dolů oproti tomu, na co jsme zvyklí. Pokud tento prodej totiž bude naším jediným zdrojem financí, pak cena nové nemovitosti musí být zákonitě nižší než to, co jsme utržili za tu naši stávající.
Jiným řešením mohou být bankovní či nebankovní hypotéky. Zde máme tu výhodu, že si tak můžeme koupit téměř jakkoliv drahou nemovitost. Problémem je, že se tak zadlužíme a musíme počítat s tím, že budeme minimálně po několik příštích let splácet, v závislosti na tom, kolik nás naše nové bydlení stálo. https://www.respekt.cz/tydenik/2017/51/cesi-2017-neco-se-stalo
Avšak jaký je rozdíl mezi bankovní a nebankovní hypotékou? Jak již z názvu vyplývá, v tom prvním případě ji poskytují bankovní subjekty. Je to jeden z finančních produktů, které běžně nabízejí. Podmínky zde jsou obvykle standardní a úrok přiměřený.
Pokud jde o ten druhý typ, pak ten je poskytován nejrůznějšími finančními společnostmi. Ty se obvykle specializují na nejrůznější druhy půjček, přičemž hypotéka je mezi nimi. Může ji však poskytnout kdokoliv?
Odpověď zní, že ne. Nejprve je nutné pro tyto činnosti získat patřičné certifikáty, kterými prokážete, že máte dostatečné znalosti zákonů a pravidel, kterými se tento obor řídí. Je důležité, aby zkoušky, které je potřeba pro získání tohoto oprávnění složit, splnili všichni zaměstnanci, kteří se tomuto budou věnovat. Bez nich je jakékoliv oficiální půjčování peněz nelegální.
Pokud si tedy nejste jisti, že firma, od které si chcete půjčit, je důvěryhodná, registrovaná společnost, chtějte po pracovníkovi vidět tento certifikát. Je povinen se vám na požádání prokázat a ukázat tak, že je skutečně oprávněn k poskytování jakýchkoliv půjček.
© Matask.cz - Všechna práva vyhrazena.