Na dětství mám různé vzpomínky. Třeba i tu, kterak jsme se koupali v Lipně a poté, co kamarád vynořil z vody hlavu, zjistil, že se mu těsně vedle ní pohupuje na vlnkách… Prostě jsme tenkrát ještě nebyli v Evropské unii, předpisy v tomto ohledu nebyly zase až tak přísné a mělo se za to, že si s lecčím poradí příroda sama, takže městská kanalizace jednoduše ústila do přehrady. A už asi tušíte, co se to tam s oním mým kamarádem koupalo, že?
Je nasnadě, že v dnešní době a v soukromém zahradním bazénu sotva na nějaký ten plující exkrement narazíme. Že tady je voda daleko kvalitnější, a to proto, že si ji její majitel nebude znečišťovat sám a nedovolí to ani nikomu jinému, ale naopak se o ni bude co nejlépe starat, aby stála za to.
Jenže i když už dnes v soukromých podmínkách k podobným excesům, jakých za mého dětství nebylo zase až tak málo, nedochází, rozhodně se nedá říci, že by vše bylo ideální. A to ani v privátních bazénech. Protože znáte to, pokud to znáte.
Stačí, aby člověk nepoužil nějaký ten , a nemusí být daleko okamžik, kdy se taková bazénová voda změní třeba i v něco více než nechutného.
Bazén prostě přímo vyžaduje správné přípravky bazénové chemie, a to navíc v adekvátním množství. Protože (ne)jenom tyto jsou zárukou toho, že péče o bazén nebude složitou záležitostí.
Pokud člověk každý týden zkontroluje kvalitním a spolehlivým testerem obsah aktivního chlóru v bazénové vodě a také hodnotu jejího pH, jež funkci chlórových přípravků ovlivňuje, a případně zavčasu odstraní takto zjištěné nedostatky, může si být víceméně jist, že se mu v jeho bazénu neusídlí mikroskopičtí nezvaní hosté.
A naopak – pokud člověk podobné kontroly zanedbává, dříve nebo později se dočká toho, že se mu tam zabydlí zelené či hnědé řasy a bakterie. Ty, jež nejprve vytvoří slizký povlak na dně a stěnách bazénu a nakonec ho mohou v krajním případě přeměnit i v učiněnou nevzhlednou bažinu.
K čemuž ale nemusí vůbec dojít, pokud člověk používá dejme tomu přípravek zvaný algicid. Ten, jenž bojuje proti růstu a množení řas. Lze ho používat v bazénech již napadených řasami stejně jako ke každotýdenní prevenci, lze ho kombinovat i s chlórovými přípravky a dalšími prostředky pro úpravu bazénové vody. Sám sice již vzniklé řasy neodstraní, na takové už je potřeba kartáč, bazénový vysavač nebo filtrace, ale zabrání vzniku nových.
A bez řas je bazén krásný. Tak krásný, že na vás možná svýma očkama významně zamrká i po koupání toužící děvče ze sousedství. To, jehož řasy jsou na rozdíl od těch vodních přímo magicky uhrančivé.
© Matask.cz - Všechna práva vyhrazena.