Pivo na zdraví!

Pivo na zdraví!

Pivoje u nás nápoj velice oblíbený. Každý Čech prý vypije za rok průměrně 160 litrů piva. Vařilo se zde už od roku 993. To byl založen knížetem Boleslavem II. Břevnovský klášter, kde s tím začali. A tato činnost se stala velice oblíbenou! Od roku 2008 je dokonce název „české pivo“ chráněn Evropskou unií jako zeměpisné označení. Každý správný Čech by tedy měl znát o tomto tradičním nápoji alespoň pár základních informací.
 hala pivovaru
Pivo obsahuje řadu prospěšných látek
Základní suroviny k přípravě piva jsou voda (té je v něm 92 procent), slad a chmel. To je známá věc. Z těchto surovin se do piva dostává hodně látek, které jsou lidskému organismu prospěšné. K nejdůležitějším patří vitamíny řady B, kyselina listová, draslík, sodík, chloridy, fosfor, křemík, vápník, hořčík. Najdeme zde například polyfenoly, které mají antioxidační účinky a mohou chránit před volnými radikály. Chemické složení piva ovšem záleží na kvalitě vstupních surovin, složení mladiny a stupni jeho prokvašení.
 
Pivo je dobré na trávení
Vzhledem k tomu, z čeho je „zlatý mok“ složen, je velice vhodným nápojem na zapití tučných jídel. Působí jako prevence před tvorbou žlučových a ledvinových kamenů, snižuje také riziko kardiovaskulárních onemocnění a hladinu cholesterolu.
 
Pivo tloustnutí nezpůsobuje
Pivo samotné není „přímým viníkem“ toho, že jeho pravidelní konzumenti přibývají na váze (roste jim „pivní mozol“). Tento nápoj prostě podporuje trávení, chuť k jídlu. A tak nás „nutí“ do různého „uzobávání“. Hodí se k němu skvěle slané brambůrky, oříšky, klobáska a podobné „ňamky“. Nebo se zkrátka po návratu z restauračního zařízení neubráníme tomu, „zaútočit“ doma na ledničku a pořádně se najíst!
 padající pěna
Pivo je nápoj alkoholický!
To je samozřejmě také všem známo. Ale mnozí se chovají bohužel tak, jako by nebyl! Vystavují se riziku poškození ledvin, slinivky břišní, jater a nervového systému. Obsah alkoholu se odvíjí od druhu piva. Desetistupňové ho má asi 4 procenta, dvanáctistupňové asi 5 procent. I když to není tolik jako u alkoholu tvrdého, především řidiči musí myslet na to, že organismus k jeho odbourání potřebuje dostatek času! Rychlost, jakou se ho zbavuje, záleží na naší tělesné konstituci, celkové kondici a také na pohlaví. Ženy se ho dle odborníků zbavují a celkově ho snáší hůř než muži. Ovšem je to záležitost značně individuální.